Pokrzywa – źródło zdrowia

W dzieciństwie pokrzywa kojarzyła mi się ze chwastem, który nie raz poparzył mi nogi. Największy dramat rozgrywał się gdy piłka wpadła w gąszcz pokrzyw i nikt nie chciał po nią iść. Piłkę trzeba było wyciągnąć, wzbudzało to może kreatywność, ale zdecydowanie mocno zniechęcało do tej rośliny.

 

Dziś pokrzywę darzę sympatią i traktuję z szacunkiem ze względu na szereg jej właściwości. Zawiera witaminę A, B2, C, K a także makro i mikroelementy: żelazo, magnez, fosfor, jod, krzem, siarkę. Dobroczynne działanie pokrzywy na organizm jest ogromne m.in.: wzmacnia odporność, oczyszcza organizm, usuwa nadmiar wody, ułatwia trawienie, obniża poziom cukru we krwi, zalecana jest również przy anemii. Pokrzywa jest niezwykle wdzięczną rośliną. Zastosowanie znajduje nie tylko w zielarstwie ale również w kosmetyce i ogrodnictwie.

Pokrzywa na dobre dołączyła do mojej diety. Piję ją w postaci naparu ze świeżych liści, soku, dodaję do sałatek i koktajli. Żeby cieszyć się nią przez cały rok suszę i mrożę.

 

Kiedy zbierać pokrzywę ?

Najlepsza pokrzywa to ta zbierana na przełomie kwietnia i maja – zależne jest to oczywiście od pogody w danym roku i szerokości geograficznej. Przyjmuje się jednak, że najlepsza jest pokrzywa majowa. Świeże wiosenne listki nie zaznały jeszcze mocnego słońca i upału przez co nie są gorzkie i łykowate oraz zwierają najwięcej witamin i mikropierwiastków. Dobrze jest również podcinać pokrzywę, by cieszyć dłużej młodymi listkami.

 

Jak zbierać pokrzywę ?

Najlepiej zbierać ją w miejscach oddalonych od dróg i pól uprawnych, nie będzie wtedy narażona na działanie spalin oraz nawozów. Jak każde zioła należy zbierać ją w suchy najlepiej słoneczny dzień, w godzinach porannych tuż po opadnięciu rosy (listki muszą być suche). Najlepiej zbierać wierzchołki do ok. 20-30 cm. Należy uważać na starsze liście, w których powstają kryształy węglanu wapnia (cystolity) szkodliwe dla nerek.

Jak suszyć pokrzywę ?

Pokrzywę możemy ususzyć i cieszyć się nią przez cały rok. Liście należy suszyć w zacienionym, przewiewnym miejscu płasko jak i w wiązkach. Nie należy narażać jej na promienie słoneczne. Możemy również wykorzystać suszarkę do warzyw i owoców. Suche listki należy przechowywać w bawełnianych woreczkach, papierowych torebkach czy szklanych słoikach.

 

Kasza jaglana na mleku

Śniadanie to pierwszy i zarazem najważniejszy posiłek. Dobrze więc dostarczyć sobie naturalną porcję energii na cały dzień. Rano czas płynie inaczej a każda minuta jest na wagę złota, jednak w czołówce porannych obowiązków powinno znaleźć się śniadanie.

Dla mnie od lat synonimem wartościowego śniadania są płatki i mleko. Nieskończone możliwości łączenia ich z owocami, bakaliami sprawia, że to danie nie ma szans się znudzić. Ciepłe śniadanie jest idealnym rozwiązaniem, dlatego warto poświęcić chwilę na jego ugotowanie. Alternatywą dla klasycznej owsianki jest dla mnie kasza jaglana na mleku. Banalnie prosta w przygotowaniu i bardzo sycąca.

Składniki:
0,5 szklanki surowej kaszy jaglanej
2 szklanki mleka (roślinne/zwierzęce)

Dodatki:
– nektarynka
– banan
– maliny
– masło orzechowe
– cynamon
– miód

Przygotowanie:
Kaszę wsypać do garnka zlać mlekiem i gotować pod przykryciem do momentu wchłonięcia płynu i miękkości kaszy. Ugotowaną kaszę przekładamy do miseczki i dodajemy owoce.

 


Spróbujcie koniecznie – przepyszne !

Zimowy napój

Gdybym miała przypisać smak zimie, to ta WEARWOOL’owa smakowałaby sokiem malinowym z przeróżnymi dodatkami. Fantastyczny napój, który króluje w długie jesienne i zimowe wieczory oraz zachwyca wszystkie miłośniczki wełny odwiedzające WEARWOOL’ową pracownię.

Składniki

 • 3 łyżki soku malinowego (najlepiej domowej roboty)
 • plaster pomarańczy
 • dwa plasterki imbiru
 • 3-4 mrożone maliny
 • laska cynamonu
 • łyżeczka miodu

Korzeń imbiru obieramy ze skórki, kroimy w plasterki. Pomarańczę myjemy i sparzamy następnie kroimy w plastry. Wszystkie składniki wrzucamy do szklanki i zalewamy gorącą wodą.

 

Rozgrzewający, aromatyczny napój o wyjątkowym smaku. Nie wyobrażam sobie bez niego zimy !

 

Mikołajkowy konkurs

konkurs

MIKOŁAJKOWY KONKURS

Aby wziąć udział w konkursie, należy:

 1. Napisać w komentarzu pod tym postem: ZA CO LUBISZ ZIMĘ

Spośród odpowiedzi wybierzemy jedną, którą nagrodzimy białą czapką marki WEARWOOL

REGULAMIN:

I.

 1. Nazwa: Konkurs Mikołajkowy
 2. Czas trwania: 30.11.2016 – 4.12.2016 (godzina 20:00)
 3. Konkurs przeprowadzany jest wyłącznie internetowo
 4. Organizatorem konkursu jest marka WEARWOOL

II.

Uczestnikiem Konkursu (zwany dalej jako „Uczestnik”)może być każda osoba fizyczna, która posiada pełną zdolność do czynności prawnych. Osoby ograniczone w zdolności do czynności prawnych biorą udział w konkursie za zgodą swojego przedstawiciela ustawowego lub opiekuna prawnego.

III.

 1. Nagrodą w konkursie jest biała czapka ze 100% wełny marki WEARWOOL
 2. Zdobywcą nagród jest Uczestnik, wyłoniony przez komisję, który spełnił poniższe warunki: – pod postem :  zamieścił odpowiedź na pytanie: za co lubi zimie ?
 3. Celem zapewnienia prawidłowej organizacji Konkursu, Organizator powołuje komisję konkursową
 4. Wszelkie wątpliwości dotyczące zasad Konkursu, interpretacji i postanowień tego regulaminy rozstrzyga Organizator.
 5. Laureat Konkursu w ciągu 3 (trzech) dni od zakończenia Konkursy zostanie poinformowany o wygranej za pośrednictwem serwisu Facebook
 6. Cele potwierdzenia przyjęcia nagrody powiadomiony Laureat powinien  odpowiedzieć w ciągu 3 (trzech) dni od wysłania powiadomienia, pod rygorem przepadnięcia prawa do nagrody.
 7. Nie można przekazywać nagród na rzecz innych osób oraz wymieniać nagrody rzeczowej na jej wartość pieniężną u Organizatora.
 8. Serwis Facebook nie sponsoruje oraz nie uczestniczy w organizacji konkursu, a tym samym nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek działania Organizatora i konsekwencje wynikające z przeprowadzenia konkursu na łamach serwisu.
 9. Każdy uczestnik zwalnia serwis Facebook z odpowiedzialności za konkurs.

IV.

Warunkiem bezwzględnym do uczestnictwa i otrzymania nagrody jest posiadania profilu z danymi zgodnymi z prawdą tj. imienia, nazwiska, adresu, numeru telefonu niezbędnych do przekazania nagrody

Przystępując do konkursu i akceptując niniejszy regulamin Uczestnik wyraża zgodę na przetwarzanych przez niego danych osobowych przez Organizatora. Dane te będę przetwarzane w celu przeprowadzenia Konkursu oraz w zawiązku z przekazaniem nagrody.

V.

Organizator ma prawo do zmiany postanowień niniejszego Regulaminu pod warunkiem, że nie wpłynie to na pogorszenie warunków uczestnictwa w Konkursie.

NOBLEWOOL

W zimowej kolekcji marki WEARWOOL dominują szlachetne naturalne wełny wyróżniające się doskonałą jakością i delikatnością. Królują ponadczasowe wzory, kolory nawiązujące do szlachetnych kamieni i metali. Pojawiają się rubinowe czerwienie, perłowa czerń czy srebrzyste szarości. Wszystkie propozycje zostały wykonane ręcznie z inżynierską precyzją, klasycznymi dla dziewiarstwa ściegami, angielskimi i francuskimi wzorami. Kolekcja jak co sezon charakteryzuje się wysoką jakością materiałów i wykonania oraz delikatnymi, miękkimi przędzami, tak by swetrach marki WEARWOOL można było poczuć się jak w drugiej skórze.

noblewool

 

Alpaka

alpakaźródło: pinterest

Ulubiony zwierzęciem zaopatrującym w wełnę markę W E A R W O O L jest Alpaka.

Poza tym, że posiada niezwykle miękką wełnę to niezła wojowniczka i oddana matka, doskonale chroniąca młode przed drapieżnikami, instynktownie ścigając psy i lisy. To również agentka do zadań specjalnych, farmerzy wypożyczają alpaki do obrony jagniąt. W dodatku jej wygląd przyprawia o uśmiech. Jak tu jej nie lubić ?

ikona